ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Լեհաստանի Հանրապետությունում աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի եւ Լատվիայի Սաեյմայի փոխնախագահ պարոն Գունդարս Դաուդզեի հետ:
Էդուարդ Շարմազանովը գործընկերների հետ քննարկել է երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ներկայացրել է ապրիլի սկզբում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի մանրամասները եւ դրանց հետեւանքները, ինչպես նաեւ ալիեւյան ռեժիմի պատասխանատվությունն այդ ամենում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լատվիայի Հանրապետության Սաեյմայի փոխնախագահին՝ խորհրդարանական Սերգեյ Պոտապկինի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կատարած այցի համար, որի արդյունքում պարոն Պոտապկինն անձամբ եւ տեղում է ծանոթացել իրական վիճակին, որին հաջորդել են վերջինիս հասցեական ու անաչառ գնահատականներն Ադրբեջանի հանցավոր ռեժիմի հասցեին:
Կողմերը ձեռք են բերել բազմաթիվ պայմանավորվածություններ՝ շարունակելու եւ զարգացնելու համագործակցությունն ու համատեղ աշխատանքները միջազգային խորհրդարանական հարթակներում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Լեհաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հովհաննես Սահակյանը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը եւ Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ Լեհաստանում մասնակցել են քրիստոնեության ընդունման 1050-ամյակին նվիրված պաշտոնական միջոցառումներին:

Вице-спикер НС Э.Шармазанов провел в Польской Республике  рабочие встречи с председателем парламента Грузии Д.Усупашвили и вице-спикером Сайемаса Латвии Г.Даудзе.
Э.Шармазанов обсудил с коллегами вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества, представил подробности развязанной Азербайджаном апрельской военной агрессии и ее последствия, а также ответственность за них алиевского режима.
Вице-спикер НС РА поблагодарил вице-спикера Сайемаса Латвийской Республики за визит в НКР депутата С.Потапкина, в результате которого последний лично ознакомился с реальной картиной и выступил с беспристрастными оценками в адрес преступного режима Азербайджана.
Стороны достигли договоренностей о продолжении и развитии сотрудничества, а также совместной работе на международных парламентских платформах.
Напомним, возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым делегация, в которую входили депутат НС, руководитель группы дружбы О.Саакян, начальник Управления по связям с общественностью и средствами информации А.Бабаян и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Польше Э.Казарян, находилась в Польше в связи с мероприятиями к 1050-летию принятия страной христианства.